High School Faculty & Staff

Ethan Adams

Ethan Adams

Teacher/Learning Disabilities

High School
Kurt Anfinson

Kurt Anfinson

Bus Driver

Bus Barn
Paul Bakewell

Paul Bakewell

Teacher/Industrial Technology

High School
Robert Bily

Robert Bily

Bus Driver/Groundskeeper

Bus Barn
Anne Britt

Anne Britt

School Social Worker

District
Jodi Cardo

Jodi Cardo

Teacher/English Language Learner

District
Scott Conway

Scott Conway

Teacher/Social Studies

High School
Alan Crossland

Alan Crossland

Para Educator

High School
Kirsten DeJarlais Snell

Kirsten DeJarlais Snell

Teacher/Spanish

High School
Jason Drucker

Jason Drucker

Teacher/Science & Chemistry

High School

Ken Ehler

Bus Driver

Bus Barn
Kris Einck

Kris Einck

Superintendent & High School Principal

High School/District
Val Elsbernd

Val Elsbernd

Food Service Director/District

Laurie Emery

Laurie Emery

Teacher/Mathematics

High School
Connie Euans

Connie Euans

School Counselor

High School
Connie Formanek

Connie Formanek

Teacher/Vocal Music

District

John Frana

Bus Driver

Bus Barn
Keith Frana

Keith Frana

Bus Driver/Groundskeeper

Bus Barn
Larry Gebel

Larry Gebel

Bus Driver

Bus Barn
Dakota Gray

Dakota Gray

Teacher/Learning Disabilities

District
Bruce Gullickson

Bruce Gullickson

Activities Coordinator

District
Cindy Hageman

Cindy Hageman

Para Educator

High School
Melissa Hageman

Melissa Hageman

Teacher/Agriculture Education

High School
Brandi Hemesath

Brandi Hemesath

School Nurse

District
Margie Holien

Margie Holien

Teacher/Language Arts

High School
Jami Hollinrake

Jami Hollinrake

Human Resource Director

District

Melissa Holthaus

Para Educator

High School

Chad Jackson

Transportation Director

District
Mike Johnson

Mike Johnson

Technology Director & Webmaster

Twitter
District
Kevin Kearney

Kevin Kearney

Teacher/Science & Biology

High School
Julie Kipp

Julie Kipp

Teacher/Learning Disabilities

High School
Kristine Kulish

Kristine Kulish

Administrative Assistant, School Lunch, Special Ed Bus, School Calendar & School Newsletter "The Leader"

Heather Lange

Athletic Trainer

High School

Diane Langreck

Para Educator

High School
Brooke Lodge

Brooke Lodge

Teacher/Mathematics

High School

Mary Luzum

Cook

High School

Connie Meyer

Custodian

High School
Kyle Meyer

Kyle Meyer

Custodian/Bus Driver

High School/Bus Barn

Judy Miller

Administrative Assistant- Transportation and Superintendent

District
Nathan Miller

Nathan Miller

Teacher/Instrumental Music

Middle School/High School
Glenna Munuswamy

Glenna Munuswamy

High School Success Coordinator & School Librarian - District

Betsy Nefzger

Betsy Nefzger

Curriculum Director

District
Jason Ohrt

Jason Ohrt

Teacher/Health & Physical Education

High School
David Orvis

David Orvis

Head Custodian/Bus Driver

High School
Jessica Peters

Jessica Peters

Instructional Coach

District
Carolyn Roys

Carolyn Roys

Teacher/Business Education

Middle School/High School
Sara Schmitt

Sara Schmitt

Foundation Director

District
Karen Schroeder

Karen Schroeder

Administrative Assistant/Guidance/School Lunch

High School

Alan Severson

Bus Driver

Bus Barn

Kristina Smith

Business Manager, SBO, Board Secretary, Treasurer

High School
Steve Steinberg

Steve Steinberg

Bus Driver

Bus Barn
Kurt Straube

Kurt Straube

Teacher/Language Arts

High School
Kathy Teff

Kathy Teff

Teacher/Art

District
Larry Trende

Larry Trende

Operations & Maintenance Director

Todd Wagner

Todd Wagner

Bus Mechanic/Bus Driver

Bus Barn

Elizabeth Wedo

Para Educator

High School
Michael Wenthold

Michael Wenthold

Teacher/Social Studies-High School, Talented & Gifted/District

High School/District

Laurie Woggerman

Cook

High School
Brian Zweibohmer

Brian Zweibohmer

Bus Driver

Bus Barn